
Welkom bij het vernieuwde Pocketinfo.nl en leuk dat je jezelf gaat registreren!
Geen probleem. Dat kan de beste overkomen. Vul uw e-mailadres in om uw wachtwoord opnieuw in te stellen
Om je account te kunnen activeren moet er nog 1 laatste stap gedaan worden. Er is een mail verstuurd naar met een activatielink. Klik op de link in de mail om je account te activeren.
Je ziet hem de laatste tijd veel in reclames: de Samsung Galaxy Tab 10.1. Hij was ook al beroemd/berucht geworden door de rechtzaak van Apple tegen Samsung. De Galaxy Tab heeft veel gelijkenissen met de iPad2, maar draait op het Android besturingsplatform voor tablets, Android 3.1(Honeycomb). De afgelopen weken heb ik de Samsung Galaxy Tab 10.1 mogen testen. De vraag is natuurlijk: is de Galaxy Tab een volwaardig alternatief van de iPad? In deze review ga ik hier verder op in.
In de doos
De bijgeleverde handleiding is zeer beperkt, maar samen met de wizard op het apparaat zelf voldoende.

Het eerste dat opvalt is hoe plat en licht de Galaxy tab is. De Galaxy tab is nog iets dunner en lichter dan de iPad 2. Dat de Galaxy Tab lichter is komt mede doordat de achterkant van wit kunstof is terwijl deze bij de iPad van metaal is. Door het kunstof voelt de Galaxy Tab ook wat minder stevig aan. Je kan de Galaxy Tab vrij makkelijk buigen en hij voelt dan ook wat fragiel aan. Als je de Tab een tijdje in gebruik hebt valt dit echter niet meer op en is het wel heel prettig dat hij zo licht is.

Bovenkant

Achterkant
Een ander opvallend punt aan de Galaxy Tab is dat er geen centrale knop(pen) op de voorkant zit zoals dit wel het geval is bij de 7 inch Galaxy Tab of iPad. De bediening is behalve de aan/uit knop en volume harder/zachter volledig via het touchscreen. De vier standaard Android knoppen “Instellingen”, “Home”, “Terug” en “Zoeken” bedien je op het scherm.

De GT-P7500 heeft ook HSDPA(3G) verbinding, Het slot voor de SIM-kaart zit aan de zijkant, direct naast de aansluiting voor de koptelefoon. Er gaat een normale SIM-kaart in (geen micro Sim). De sluiting is eenvoudig zonder hulpstukken te openen. Helaas zit er op de Tab geen slot voor een Micro SD kaart. Je kan het geheugen van de Tab dus niet uitbreiden, zoals bij de 7 inch Tab het geval was.
De Galaxy Tab 10.1 is in tegenstelling tot de Galaxy Tab 7 inch en iPad helemaal designed om oblong oftewel liggend te gebruiken. De naam Samsung en de camera’s zitten midden op de lange zijde van het apparaat. Ook zit een luidspreker op beide korte zijdes.

De Galaxy Tab geeft een verrassend mooi stereo geluid. Dit komt doordat de luidsprekers ver van elkaar staan in combinatie met de 3d geluidstechnologie. Ik ben echt onder de indruk van de geluidskwaliteit van het apparaat. Uiteraard krijg je er geen volle bas uit, maar dat is nooit met kleine speakers. De bijgevoegde oordopjes vind ik geen bijzonder goed geluid geven, maar wel afdoende.
Scherm, bediening en prestaties
De Samsung Galaxy Tab 10.1 draait op het Android besturingsplatform voor tablets: Android 3.1(Honeycomb). Dit besturingssysteem heeft een aantal verbeteringen ten opzichte van de eerdere versie 3.0, maar is zeker nog niet perfect. Zo duurt het bijvoorbeeld ongeveer een seconde voordat het scherm meedraait wanneer je de tablet tussen horizontaal en vertikaal verandert. Ook lopen apps en de browser geregeld vast en sluiten dan af. Op dit vlak scoort de Galaxy Tab beduidend minder dan de iPad. De snelheid van het systeem is echter wel prima.
De Galaxy Tab heeft een TFT scherm met een resolutie van 1.280 x 800 pixels WXGA (149 pixels per inch). Het beeld is heel scherp en erg prettig om naar te kijken. De Galaxy Tab is daarmee super om films op te kijken. De standaard geïnstalleerde videospeler speelt ook alle gangbare formaten zoals Avi, MP4, Xvid en DivX af.
Een van de punten waarmee Samsung de Galaxy Tab aanprijst is ‘volledig internet browsen met Flash’. Dit betekent dat je de Galaxy Tab in tegenstelling tot de iPhone en iPad sites met Flash kan gebruiken. In eerste instantie kreeg ik Flash niet aan de praat. Ik dacht daarmee dat het niet functioneerde. Het bleek echter dat de invoegtoepassingen in de browser uit stonden. Nadat ik die aangezet had werkte flash. eBizMBA.com heeft een top 10 van beste flash websites met Flash samengesteld. Voorbeelden zijn wechoosethemoon.com (zie printscreens) en moodstream.gettyimages.com . Deze kun je dus met de Galaxy Tab volledig gebruiken. Een groot pluspunt voor de Galaxy Tab!

Met Flash

Zonder flash
De Tab wordt gebruiksklaar geleverd met een aantal nuttige apps zoals mail, agenda, radio, youtube, browser, notities, contacten en Polaris Office. Je kan dus direct aan de slag.
De Android market bevat vrijwel alle apps die ik ken uit de App store van Apple en op mijn iPhone gebruik. Alleen van Salesforce heb ik geen app kunnen vinden. Er zijn echter weinig Tab specifieke apps in de market. Wat dit betreft loopt Android nog wat achter ten opzichte van Apple.
Aardig om te vermelden: Polaris Office is echt een volwaardig office pakket. Je kan ermee Word, Excel en zelfs Powerpoint documenten lezen, maken en wijzigen. Je kan ook een document uit Dropbox openen, bijwerken en weer opslaan. Dit is een enorme pre ten opzichte van de iPad waar je voor dergelijke programma’s extra moet betalen en waarbij ze (voor zover ik weet) toch niet optimaal functioneren. Overigens blijft ook met Polaris Office het probleem met lay-out bestaan dat je bijvoorbeeld ook hebt als een office bestand op een Macbook geopend is.
Verder vind ik het erg prettig dat je op het beginscherm informatie uit de apps kan tonen. Zo heb je direct bij het aanzetten van de tablet inzicht in bijvoorbeeld je agenda, takenlijst, nieuwe e-mails en laatste nieuwsberichten en tweets.

Typen op een touchscreen blijf ik niet optimaal vinden, ook niet op de Galaxy Tab. Als ik een lange mail moet typen open ik toch liever mijn laptop. Het voordeel van het direct opstarten van de tablet weegt voor mij dan niet op tegen het snellere typen.
Op de Galaxy Tab zijn verschillende invoermogelijkheden in te stellen:
Om de proef op de som te nemen heb ik de zin ‘Ik vind typen op een touchscreen niet zo makkelijk, je maakt snel fouten.’ op bovengenoemde wijzen ingevoerd. Ik heb de fouten niet hersteld. Daarbij was ik bij iedere invoer ongeveer even lang bezig, alleen Swype duurde langer. Dit bracht het volgende resultaat.

Het is overigens mogelijk om een bluetooth toetsenbord aan te sluiten. Er zijn in verschillende winkels en ook op eBay hoezen te koop met ingebouwd toetsenbord. Deze heb ik echter niet getest.
Tenslotte moet ik nog vermelden dat typen bij multitasken soms traag is. Dit gebeurt bijvoorbeeld als je een radiozender op de Tab aan hebt staan terwijl je een mail typt.
In tegenstelling tot de iPad heb je bij de Galaxy Tab geen centraal programma (iTunes) nodig om muziek, video, boeken of andere bestanden over te zetten. Je kan de Tab met de bijgeleverde USB kabel direct aan iedere computer koppelen, bestanden overzetten en vervolgens de bestanden op de Tab gebruiken. Ook kan je bestanden direct vanuit de Tab wissen. Als je bijvoorbeeld een film gekeken hebt kan je hem direct deleten. Ik vind dit een enorm voordeel ten opzichte van de iPad/Apple.
De Galaxy Tab heeft een 3 megapixel camera aan de achterkant en een 2 megapixel camera voor videobellen. De 3 megapixel camera maakt prima afbeeldingen. Bij het gebruiken van de LED flits krijg je vaak een witte waas over de foto heen. Bij mijn weten is dat echter het geval bij alle mobiele apparaten met een flitser. Hieronder staan enkele voorbeelden in verschillende omstandigheden.



Met de camera kunnen ook films gemaakt worden. De galaxy tab heeft een Full HD videorecorder. Hiermee kan je echt mooie films maken. Verder is een leuke feature dat je printscreens kan maken, net zoals bij de iPhone en je computer.
Ten tijde van het schrijven van deze review is de laagste prijs voor de Galaxy Tab 10.1 GT-P7500 (16gb met 3G) 502 euro inclusief verzendkosten. Voor de iPad 2 met dezelfde specificaties (16gb en 3G) ligt de laagste prijs op 569 euro exclusief verzendkosten. De prijzen ontlopen elkaar dus niet al te veel. Voor de prijs alleen hoef je niet voor de Galaxy Tab te kiezen. Hoe zit het dan met de andere aspecten?
De Galaxy Tab 10.1 is naar mijn mening een volwaardig alternatief voor de iPad 2. Hij heeft een aantal duidelijke voordelen. Zo kan je gebruik maken van Flash, kan je vanaf iedere computer eenvoudig bestanden zoals films en audio op de Tab zetten en kan je op het startscherm direct informatie uit apps tonen. Maar aan de andere kant blijft Apple toch een flink stuk vooruit lopen op gebruikersgemak en betrouwbaarheid. De Galaxy Tab reageert iets minder soepel dan de iPad, apps en de browser lopen wel eens vast en de Apple App store bevat veel tablet specifieke apps.
Misschien kan je samengevat wel zeggen dat je als je een Android telefoon hebt en/of geen Apple fan de Samsung Galaxy Tab de ideale oplossing voor je is. Als je echter een iPhone gebruikt en er niet over peinst een andere telefoon te nemen verwacht ik dat je ook eerder voor de iPad zwicht.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Reacties
Haiko, Chapeau als jij net bent begonnen, want duidelijke en informatieve review.
Laat vooral de dag-dagelijkse aspecten zien van een tablet en niet te vergeten de verschillen met de iPad.
Hier sluit ik me helemaal bij aan. Mooie review met alle pro's en cons goed onderbouwd.
Leuke review. En welkom, je merkt niet dat je pas begonnen bent hoor.
Schrijft lekker mee 987 reacties
Complimenten, zo hoort een review in elkaar te zitten!
ik heb zelf de asus transfromer met dock, vind ik persoonlijk beter dan de samsung.
daarbij komt, dat er net word gedaan dat alleen de samsung een ipad killer is . en dat is jammer.
de asus was er al lang voor de samsung .
al met al wel een goede revieuw.
daffy
Allen bedankt voor de complimenten! Erg leuk om een review te schrijven. En tips zijn uiteraard ook welkom
Coole review, leuk om te lezen! Ben er alleen nog steeds niet helemaal uit wat de toegevoegde waarde is van een tablet naast je smartphone en laptop, maar misschien komt dat ooit nog :-)
Jammer dat je niet met Android 3.2 getest hebt. Duidelijk weer net wat beter en inclusief resizing optie van "telefoon" apps. Verder zie ik de koppeling met telefoons niet zo. Android lijkt veel op iOS (beide achtergrond schuivende app lauchers) en Honeycomb is wat instellingen betreft weer heel anders als Gingerbread en Froyo. De apps voor een telefoons zijn ook heel anders als die voor een tablet.
En dat terwijl ik op m'n Galaxy Tab vaker een force close zag, ook m'n ex-iPad 2 regelmatig de browser of apps crashten. Alleen dan op de noob manier: geen melding en direkt terug naar de desktop.
Beide vergeleken met de stabiliteit van Windows Phone 7.
Verder ben ik voor het overgrote deel eens met je bevindingen. En erg netjes voor een eerste review.
Om nog toe te voegen:
)
Afgezien van vorm factor en accuduur heb ik na beide (gehad) te hebben, nu al de voorkeur voor Windows 8 developer op een Acer W500. Zoveel soepeler en sneller als beide andere tablets en met meer toegevoegde waarde waaronder support voor Flash en Silverlight via de desktop view. Zeer snelle IE10 browser als ook meerdere gebruikers profielen en de fijnere werking van de Metro UI zijn duidelijke voordelen. Helaas als final produkt nog toekomst muziek.
In combinatie met een losse dock met toetsenbord en groot scherm zie ik tablets als PC/tablets combinatie in de zomer van 2012 echt een vlucht nemen.
Als eind totaal produkt voor dit moment is de Galaxy Tab (met Samsung book cover) duidelijk de beter tablet
(had ik nog gezegd dat het SPLS scherm met de mogelijkheid tot hoge helderheid voor met name buiten zo fijn is. En dat Android non 3G modellen wel GPS hebben. En dat de camera's ook veel beter zijn
@hoekstras, ben erg benieuwd naar IE10 dan. Vind IE9 op WP maar ruk.
@Jazzamataz
Een tablet browser is niet te vergelijken met die van een smartphone . Veel meer scherm asset voor de UI.Snap dan ook niet waarom je die vergelijking maakt?
Leuke review Haiko....
Heb zelf de Tab ook nog eens kunnen gebruiken voor het instellen van email via Exchange. Dat was toch wel beduidend minder intuitief dan met de iPad en uiteindelijk pas na wat trial en error aan de praat gekregen.
Tab heeft zeker potentie maar zou mij niet kunnen laten overstappen van de iPad.
Nieuw Lid 2 reacties
heb de galaxy tab 8.9 nou heeft mijn dochter mijn ontgrendelingscode verkeerd ingetoetst nou kan ik hem alleen nog ontgrendelen via mijn google account en wachtwoord maar wat ik ook doe niks werkt heb ook al een nieuw account aangemaakt even als een nieuw wachtwoord wie weet wat ik hier aan kan doen
Dat wordt een harde reset dan. De eerste account van Gmail die je invoert krijg je alleen op die manier eruit......
Nieuw Lid 2 reacties
Dat wordt een harde reset dan. De eerste account van Gmail die je invoert krijg je alleen op die manier eruit......
bedankt voor de reactie er verschijnen nu twee afbeeldingen op mijn scherm een van een doos met het androidpoppetje en een met alleen het android poppetje welke moet ik hebben dan ze gaan allebei knippereren als ik er op ga staan
Je moet ingelogd zijn om te kunnen reageren. Profiel aanmaken?